Studia Podyplomowe
Język polski dla nauczycieli
Opis studiów
Przy studiowaniu na dwóch kierunkach – 800 zł zniżki !!!Na lekcjach języka polskiego metody aktywizujące wykorzystywane przez nauczycieli powinny służyć wspieraniu rozwoju zainteresowań uczniów, między innymi tych z zakresu historii literatury polskiej czy zagranicznej, a także kształtowaniu umiejętności uczniów chociażby z zakresu praktycznej stylistyki oraz analizy i interpretacji dzieła literackiego. Od nauczycieli czynnych zawodowo oczekue się zwykle, aby prowadzone przez nich lekcje z zakresu nauki o współczesnym języku polskim dla dzieci i młodzieży zachęcały podopiecznych do późniejszego samodzielnego kontynuowania edukacji i pogłębiania wiedzy z zakresu np. literatury, gramatyki, stylistyki czy nawet historii.
W ramach kształcenia nauczycieli, nasz Instytut studiów podyplomowych oferuje możliwość uzyskania przygotowania dydaktycznego, poprzez uczestnictwo w zajęciach i ukończenie studiów na jednym z kierunków nauczycielskich, jakim jest Język polski dla nauczycieli. Celem studiów podyplomowych na tym kierunku jest praktyczne przygotowanie uczestników do prowadzenia zajęć szkolnych na poszczególnych etapach kształcenia z przedmiotu język polski i realizowania koncepcji uczenia i treści kształcenia określonych przez podstawę programową obowiązującą nauczycieli języka polskiego w szkołach. Zajęcia prowadzone w formie wykładów oraz praktyki dydaktyczne pozwolą na pełne przygotowanie studentów do realizacji założeń programowych w szkole ponadpodstawowej i podstawowej.
Studia skierowane są do osób posiadających dyplom ukończenia studiów wyższych (I bądź II stopnia lub jednolitych magisterskich), które pragną nabyć merytoryczną wiedzę oraz wzbogacić umiejętności w kontekście nauczania języka polskiego i są zainteresowani uzyskaniem uprawnień z zakresu praktycznej pracy dydaktycznej. Adresatami naszej oferty są osoby, które chciałyby zdobyć kompetencje związane z pracą jako nauczyciel języka polskiego i dzięki pogłębionej wiedzy teoretycznej móc podjąć się wyzwania efektywnego przekazywania wiedzy uczniom w różnym wieku z zakresu nauczanego przedmiotu.
Prowadzone na tym kierunku studia podyplomowe dają możliwość nabyć praktyczne umiejętności związane z przekazywaniem wiedzy dotyczącej kultury języka polskiego, a także rozwoju w zakresie kompetencji społecznych niezbędnych do nauczania języka polskiego i pracy z uczniami, wymaganych przez Ministerstwo Nauki. Absolwent studiów podyplomowych na tym kierunku, posiadający uprzednio przygotowanie pedagogiczne, uzyskuje kwalifikacje do nauczania kolejnego przedmiotu zgodnie z zapisami zawartymi w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz wymogami określonymi przez:
- Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. 2023 poz. 2102)
- Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. 2019 poz. 1450 z późn. zm.)
W przypadku braku posiadania uprawnień pedagogicznych umożliwiamy słuchaczom zapisanie się jednocześnie również na drugi kierunek studiów: Kwalifikacje nauczycielskie – Przygotowanie pedagogiczne.
Studia podyplomowe z obszaru Język polski dla nauczycieli pozwalają uzyskać dodatkowe kwalifikacje potrzebne do prowadzenia zajęć edukacyjnych, a tym samym dają absolwentom szansę na wzmocnienie ich pozycji na rynku pracy i znalezienie zatrudnienia w sektorze edukacji i nauki. Są to prestiżowe studia realizowane w taki sposób, aby słuchacze mogli zdobyć kwalifikacje zawodowe niezbędne do nauczania przedmiotu język polski w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Studenci, którzy osiągną efekty kształcenia, jakie zakłada program studiów na tym kierunku otrzymają Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych. Posiadanie dyplomu ukończenia studiów z zakresu języka polskiego, będzie dodatkowym potwierdzeniem nabytych umiejętności i kompetencji, które są niezbędne do nauczania języka polskiego w szkole podstawowej i ponadpodstawowej na stanowisku nauczyciela tego przedmiotu.
Najważniejsze cechy
Sprawdź również studia dzienne w Akademii Nauk Stosowanych